12 Aralık 2011

GEL GEL YERLİ MALLARA GEL


Yerli malları tanıtacaksak çocuklara bunu en iyi pazarda yapabiliriz diye düşündüm. Daha çok yerli malı bir arada nerede  bulabilirsin. Aynı zamanda da bölgelerimizde yetişen, bölgelerimize özel ürünleri de tanıtma fırsatı bulabiliriz.
Biz geçen hafta "Dünyamız" adlı konuyu işlerken ülkemizin haritadaki yerinden başlayarak, bölgelerimize ve özelliklerine kadar konuşmuştuk.  Bu etkinlikle pekiştirme fırsatı da bulduk. Burdaa pazarcı amcalarımızdan bazılarını görebilirsiniz ama siz  istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum.
Önce kalıplarımız gelsin....Parçaları karton üzerine çizelim ve keselim. Masa üstü v e mobil çalışmalarında fon kartonu yerine fotokarton kullanmak gerekiyor ama maalesef Türkiyede bunu bulmak çok zor. Bu nedenle eğer fon kartonu kullanırsanız arakasandan mukava ile destek yapmalısınız


Boş bitki çayı kutularının  üst kapaklarını kesip elişi kağıdınla kaplıyoruz ve Pazarcı amcayı arkasına monte ediyoruz.
Önüne bölge yazısı ekeleyebilirsiniz. Çay kutusunun içine de o bölgeye özel ürün doldurabilirsiniz.

Balık tepsilerini kavanoz kapaklarından yapabilirsiniz. İçine kırmızı kartondan yuvarlak,  mavi  kartondan balık yaptık. Dergilerden balık resimleri de kesebilirsiniz.


Hepinize kolay gelsin.
Yerli malları haftanız kutlu olsun.

1 yorum: