18 Temmuz 2012

SERGİMİZDEN KARELER 2

Sergimizin görüntülerini fırsat buldukça yayınlamaya devam edeceğimi söylemiştim bir önceki yazımda.  Sonunda  4 yaş grubunun çalışmalarından da tüm resimleri derledim ve size sunmaya hazırladım. Umarım beğenirsiniz.
Küçük civcivlerin ve Dilek öğretmenin ellerine sağlık.
Öncelikle sayı çalışmalarımızı tanıtmak isterim. Rakamları ve sayıları daha yeni yeni tanıyan bu yaş grubu Eylül ayında başlayarak her yeni rakkamın faaliyetini yaptı.Her çocuk 1 sayısınn bir parçasını pastel boyayla boyadı. Dilek öğretmen yanına bir-kaç nesneden bir adet  çizdi. 2 sayısını bakliyatlarla doldurdular. 3 'ü kırmızı kağıtlar yuvarlayarak doldurdular. 4-pullu, 5-yırtma-yapıştırma, 6 parmak baskısı ve 7 patates baskısı ile dolduruldu. Sayıları öğrenmek için çok kalıcı bir yöntem.
Uçurtma mobillerimiz
 Pepe ve şila saatlerimiz. Pepenin kalıbını buradan alabilirsiniz. Tabi biz onu biraz büyüttük.
Sünger ve kağıt havlu rulolarından yaptığımız "Taş devri şehri"
Sınıfın mevcut grafiği :)
Renk grafiği-filler, el baskısı ve fırça baskısı çalışmalarımız, kağıt katlama ve sihirli boya örnekleri. Siyah fon kartonun üstünde kuruyan çamaşır bir kumaş çalışması örneğidir. Yapım aşamalarını ve kalıbını burada bulabilirsiniz.
Tuz seramiğinden yaptığımız yumurtalıklar.
Üç boyutlu uzay roketlerimiz çok keyifli bir "Boya-kes-yapıştır" örneği. En kısa zamanda bunu ve başka araçlarının kalıplarını yayınlayacağım.
Cam boyasıyla boyadığımız sürahi ve bardakların detaylı örnek ve anlatımını burada görebilirsiniz.
Boyadığımız kozalaklardan şöyle mumluklar yaptık .)
Kilden ve kulak çubuklarından yaptığımız böcekler. Yapımını "Bay Becerikli" nin programında görmüştük.
Meyve dilimlerimizi "Yerli malları haftasında "yapmıştık. Kalıplarını buradan alabilirsiniz.
Tombul tavşanlarımızın yapım aşamalarını burada görebilirsiniz.
Yılbaşı için yapılan kapı süsünün yapımında boyanmış cevizler kullandık. Ayrıntılar için tık tık
Kardan adam ve ev harika bir köpük çalışması örneği. Tam 4 yaş grubuna uygun. Dilek öğretmen misafir yazar olarak tüm yapım aşamalarını burada yaınlamıştı.
Köpük tabaklarla yapılan farklı hayvan figürlerin örneklerini internet sayfalarında bulabilirsiniz. Biraz da kendi yaratıcılığımızı kattık tabi ki de...Yine köpük tabaklarla yapılan bir  çalışma fakat fikir ve uygulama Dilek öğretmenimize ait. Blogumu takip eden arkadaşlar hatırlar bu çalışmayı. Rekor sayıda (kendi çapımızda tabi ki) beğenme almıştı. Yapımında peçete ve akrilik boyalar kullandık. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
Yine bir artık materyal örneği. Annemin kullanmadığı için atmak istediği amerikan servislerini 3-4 yaş grupları bu şekilde değerlendirdi. Ördekli panonun kalıplarını buradan alabilirsiniz. Arılı panomuzun kalıplarını ise burada bulabilirsiniz. İnekli panonun kalıplarını yayınlamadım ama eminim siz kendiniz yapabilirsiniz. Hatta daha farklı fikirler üretebilirsiniz.
Boyadıkları tahta mandalları bu şekilde değerlendirdiler.
Yine köpük tabaklardan tepsiler ve danino  kaplarından fincanlar.Yapım aşamaları burada ve burada
Taş boyamalarımızda konumuz taşıtlar idi. Farklı yollarda giden taşıtların resimlerini bu şekilde boyadık....Öğretmenler günü kartlarımız. . . .
Bebek arabalarımız. En kısa zamanda onların da kalıplarını yayınlamayı planlıyorum. Umarım yeni eğitim yılına yetiştiririm :))
Oluklu kartondan yaptığımız penguenlerimiz....
Uçak mobillerimiz....
Katlama kesme tekniğinle yapılan çalışmalarımız. En sevdiğim  kağıt tekniklerinden biri. Bu çalışmalar da yayın listemde...Ve bu sene 4 yaş grubundan bu kadar...
Sabırla okuduğunuz için teşekkürler...
İyi bir yaz tatili diliyorum

7 yorum:

 1. 4 yaşındaki kızımla birlikte baktık sergi resimlerinize.Ve herşeyi çok beğendik...

  YanıtlaSil
 2. Çok çok teşekkürler, biz de çook severek yapmıştık her şeyi:))

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel yapmışsınız ellerinize sağlık :-)

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş sergi. Kızım anne bunu yapalım diye o kadar çok şey gözterdi ki

  YanıtlaSil
 5. çocuklar bu kadar mükemmel mi yaptı hiç taşırmadılar mı boyayı

  YanıtlaSil
 6. Dikkatli bakarsanız bir çok yerde taşan boya ve ya yanlış kesim görebilirsiniz. fakat bunlar en iyi çalışmalardan seçilenler. En az hatalı olanlar. Umarım beğenmişsinizdir :)

  YanıtlaSil